Red Hat 7.2 pokochał kontenery...

Red Hat 7.2 pokochał kontenery

Pod koniec listopada 2015 firma Red Hat wydała kolejną wersję swojego systemu operacyjnego RHEL 7.2. Ta nowa wersja pełna jest niespodzianek i nowych technologii.

Kierunek zmian widać bardzo wyraźnie, to przede wszystkim chmury i kontenery. Ale nowy RHEL 7.2 został tak zaprojektowany by zwiększyć wydajność i zmniejszyć czasy przestoju. Można to osiągnąć dzięki nowej proaktywnej identyfikacji zagrożeń i problemów technicznych.

Ostatnia wersja systemu 7,2 dostarcza wiele aktualizacji kontenerów, między innymi unowocześnienie silnika Docker, narzędzi zarządzających takich jak Kubernetes i Cocpit. Wielu poprawek doczekała się również wersja Atomic Host, która jest wyspecyfikowana do obsługi i zarządzania kontenerami.

Red Hat oferuje również swoje narzędzia developerskie dla kontenerów: Red Hat Container Development Kit. Jest to zbiór narzędzi, obrazów oraz dokumentacji, która ma pomóc programistom w tworzeniu aplikacji na bazie kontenerów. Oprogramowanie wykonane przy pomocy tego narzędzia jest certyfikowane na RHEL 7.2, RHEL Atomic Host 7.2 i OpenShift Enterprise 3.

Nowe wydanie to również zwiększone bezpieczeństwo systemu już od samej instalacji. Dzięki OpenSCAP (Security Content Automation Protocol) i wtyczce do Anacondy, analiza bezpieczeństwa jest prowadzona już od procesu instalacji. Daje to gwarancję, że system od pierwszych minut jest bezpieczny 🙂 . Zmiany zaszły również w Red Hat Identity Management (IdM), który od teraz obsługuje DNSSEC dla stref DNS, w celu zapewnienia bezpiecznego łańcucha rozwiązywania adresów.

Chmury i kontenery to również, a może przede wszystkim sieć. W nowym RHEL 7.2 usprawniono przepustowość NFV (Network Function Virtualization) i SDN (Software Defined Networking). Tuning stosu sieciowego w jądrze znacząco poprawił czasy przetwarzania pakietów w sieciach wirtualnych i kontenerach. Dodano również nowy algorytm DCTCP (Data Center TCP) do stosu TCP, który steruje zatorami sieciowymi w Data Center. Dzięki temu możliwy jest szybszy ruch sieciowy na nowoczesnych switchach, które są w stanie obsłużyć DCTCP.

Ostatnim ważnym dodatkiem do RHEL 7.2 jest system backupu oparty o projekt Relax-and-Recover. System ten pozwala tworzyć obrazy ISO naszych backupów i trzymać je na centralnym serwerze. W razie awarii dysku twardego czy niestartującego systemu operacyjnego możemy bez problemów przy jego pomocy odzyskać nasze dane.

Warto poczytać:

http://www.open-scap.org/
http://simula.stanford.edu/~alizade/Site/DCTCP.html
http://relax-and-recover.org/