SUSE Enterprise Storage 5...

SUSE Enterprise Storage 5

Firma SUSE poinformowała o zamiarze rychłego wprowadzenia SUSE Enterprise Storage 5 na rynek. Oprogramowanie opiera się o open source’owy projekt Ceph. Jest to pierwszy komercyjny system obsługujący interfejs BlueStore obiektowej pamięci w Ceph, która jest wyposażona w nowe funkcje pozwalające na tworzenie kopii zapasowych typu dysk-dysk.

Efektywność systemów pamięci masowych uzależniona jest od oprogramowania. Dlatego też rośnie zainteresowanie pamięcią masową zdefiniowaną programowo (Software Defined Storage) bazującą na Open Source. Charakteryzuje się ona większą elastycznością, skalowalnością i swobodą wyboru sprzętu od tradycyjnych urządzeń pamięci masowej. Korzysta z powszechnie dostępnych serwerów i dysków, co pozwala jej szybciej i bezpieczniej zaspokajać potrzeby dotyczące przechowywania danych.

Podczas tegorocznej konferencji SUSECON firma SUSE ogłosiła, że wprowadzi na rynek nową, piątą wersją SUSE Enterprise Storage. Została ona oparta o Luminous – dystrybucję open source’owego projektu Ceph. Można w niej przechowywać duże ilości danych, tworzyć kopie zapasowe i archiwizować. Doskonale wspiera aplikacje, które przetwarzają duże ilości danych (szkolenia internetowe, nadzór wideo, telewizja przemysłowa, przesyłanie strumieniowe, zdjęcia RTG, projektowanie CAD) oraz aplikacje służące do archiwizowania danych i tworzenia kopii zapasowych (Micro Focus Data Protector, Commavault, Veritas NetBackup).

SES5

SUSE Enterprise Storage 5 to pierwsza komercyjna oferta obsługująca BlueStore. Ponadto poprzednie wersje produktu jako pierwsze na rynku obsługiwały iSCSI i CephFS.

Najnowsza wersja SUSE Enterprise Storage przynosi następujące korzyści:

  • Praca w środowiskach wymagających wyższych poziomów wydajności za sprawą obsługi interfejsu BlueStore. Nawet 2x większa wydajność zapisu w stosunku do poprzednich wersji oraz zminimalizowanie opóźnień we-wy;
  • Zwolnienie pojemności i zmniejszenie miejsca dzięki kompresji danych;
  • Zwiększenie wydajności przechowywania danych dzięki DRBD i CephFS;
  • Zmniejszenie kosztów operacyjnych dzięki zaawansowanemu graficznemu interfejsowi użytkownika opartemu na openATTIC;
  • Rozbudowanie integracji z Salt uprościło koordynację pracy klastrów i zarządzanie nimi;
  • Obsługa środowisk produkcyjnych Network File System (NFS) Gateway z możliwością eksportowania CephFS i umożliwiających użytkownikom dostęp z ich komputerów do plików w sieci komputerowej;
  • Obsługa środowisk produkcyjnych Network file System (NFS) Gateway z możliwością eksportowania RADOS Object Gateway (RGW) i umożliwiających starszym aplikacjom do obsługi plików, a potrzebującym interfejsu do systemu plików, w celu uzyskania dostępu do danych Amazon SW3 lub Swift typu Cloud Native;
  • Możliwość eksportowania w Ceph systemu plików do CIFS/Samba w celu zapewnienia łączności w środowiskach heterogenicznych (wersja wstępna, do testów).

Kopie zapasowe dysk-dysk

Dzięki SUSE Enterprise Storage 5 można teraz tworzyć kopie zapasowe typu dysk-dysk. Rozwiązanie to charakteryzuje skalowalność, odporność na awarie, dostępność i łatwość uaktualniania. Ponadto nie ma potrzeby korzystania z osobnych urządzeń do deduplikacji danych, ponieważ oprogramowanie zawiera funkcję deduplikacji. System SUSE certyfikują najlepsi dostawcy oprogramowania tworzącego kopie zapasowe, w tym Commvault i Veritas.

SUSE Enterprise Storage 5 najprawdopodobniej pojawi się na rynku jeszcze w tym roku. Natomiast już teraz można pobrać wersję beta.