Przydatne narzędzia do OpenSuse...

Przydatne narzędzia do OpenSuse

SUSE Linux jest dystrybucją Linuksa stworzoną dla osób, które na co dzień korzystają z interfejsu graficznego. Stworzyła ją i rozwija do dziś firma SUSE. Możemy wyróżnić dwie wersje: przeznaczoną dla użytkowników domowych – openSUSE oraz do zastosowań komercyjnych, czyli SUSE Linux Enterprise.

W tym artykule skupię się na tym pierwszym. OpenSUSE po instalacji od razu nadaje się do użytku. Domyślnie zawiera wszystkie niezbędne aplikacje, takie jak przeglądarka internetowa i graficzna, pakiet biurowy czy edytor obrazów GIMP. Jednak dla wielu użytkowników może okazać się to zbyt mało i konieczne będzie użycie dodatkowych narzędzi.

Jednym z nich może być Open Build Service. OBS jest platformą rozwojową służącą do tworzenia pakietów. Obsługuje zarówno openSUSE czy SLES, jak i inne dystrybucje: Fedora, Ubuntu czy Debian. Narzędzie ułatwia proces pakowania, tzn. pozwala spakować pojedynczy program dla wielu dystrybucji. Dzięki temu staje się on dostępny dla wszystkich użytkowników Linuksa. Jeśli szukanego programu nie ma w domyślnych repozytoriach, istnieje olbrzymie prawdopodobieństwo, że znajdziemy go w OBS.
Więcej informacji na [https://build.opensuse.org].

Kolejne interesujące narzędzie to openQA. Jest wolnym oprogramowaniem wydanym na licencji GPLv2 i realizowanym w Perlu. Służy do zautomatyzowanych testów systemu operacyjnego. Potrafi kontrolować system w taki sam sposób jak użytkownik i rewidować zawartość ekranu.
Więcej informacji [https://openqa.opensuse.org].

YaST – wolne oprogramowanie zapoczątkowane przez firmę Novell. YaST jest instalatorem systemu operacyjnego i narzędziem konfiguracyjnym. Wersja pierwsza działa tylko w trybie tekstowym, natomiast YaST2 działa zarówno w środowisku tekstowym, jak i graficznym. Jest ceniony przez użytkowników ze względu na intuicyjny i interesujący interfejs graficzny. Daje możliwość ustawiania całego szeregu opcji i parametrów zarówno systemu, jak i programów pod nim działających.
Więcej informacji [https://yast.github.io] oraz [https://pl.opensuse.org/YaST].

Kiwi. To aplikacja do tworzenia różnorodnych obrazów dla systemu Linux. Jest rozwijana przez projekt openSUSE i wykorzystywana do tworzenia OpenSUSE Linux, ale może być zastosowana również do budowy innych dystrybucji Linuksa. Gotowe obrazy łatwo wdrożyć na fizycznym sprzęcie, maszynach wirtualnych czy kontenerach.