OpenSUSE na Raspberry Pi 3: od zera do funkcjonalnego systemu w kilku prostych krokach...

OpenSUSE na Raspberry Pi 3: od zera do funkcjonalnego systemu w kilku prostych krokach

Wdrażanie openSUSE na Raspberry Pi 3 nie jest aż tak skomplikowane, ale istnieje kilka sztuczek, które jeszcze bardziej upraszczają ten proces.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że masz do wyboru kilka opcji. Jeżeli zamierzasz korzystać z Raspberry Pi 3 jako podstawowego urządzenia, wersja openSUSE ze środowiskiem graficznym będzie najlepszym rozwiązaniem. Tutaj możesz wybierać spośród kilku środowisk: X11, Enlightenment, Xfce, i LXQT. Istnieje również wersja JeOS systemu openSUSE, która zapewnia nam podstawową wersję instalacyjną, gotową do przekształcenia Raspberry w serwer bez podłączonych urządzeń peryferyjnych (tzw. headless server). Ponadto możesz wybrać między wersją openSUSE Leap a Tumbleweed.

Krok po kroku:

Po pierwsze pobierz obraz openSUSE z tej strony. Następnie utwórz bootowalną kartę microSD. Możesz również zapisać obraz bezpośrednio na karcie pamięci, używając wiersza poleceń. Jest to wygodniejsze i bezpieczniejsze. Pobierz narzędzia ze strony internetowej projektu, rozpakuj pobrany plik .zip i uczyń plik .AppImage wykonywalnym za pomocą polecenia:

chmod +x Etcher-x.x.x-linux-x64.AppImage

Następnie podłącz kartę microSD do urządzenia, uruchom Etcher, wybierz pobrany plik obrazu .raw.xz i wciśnij Flash!. Podłącz monitor i klawiaturę do Raspberry P 3, włóż kartę microSD i uruchom maszynę. Podczas pierwszego uruchomienia openSUSE automatycznie rozszerza pliki systemowe, by wykorzystać całe wolne miejsce na karcie. W pewnym momencie pojawi się następujący komunikat:

GPT data structures destroyed! You may now partition the disk using fdisk or other utilities

Nie ma powodów do paniki. Zaczekaj minutę lub dwie, a openSUSE po chwili kontynuuje uruchamianie normalnie. Następnie zaloguj się przy użyciu domyślnego użytkownika i hasła.

Jeżeli zdecydujesz się wdrożyć JeOS na Raspberry Pi 3, pamiętaj, że podczas pierwszego uruchomienia zobaczysz pusty ekran, aż do momentu, kiedy system skończy ładować i rozszerzać pliki systemowe. Chociaż można tak skonfigurować parametry jądra, żeby pokazał „wyjście”, lecz nie jest to warte wysiłku. Teraz czekaj, aż pojawi się wiersz poleceń.

Ponieważ openSUSE przychodzi z SSH, możesz uruchomić Raspberry bez monitora. W tym wypadku podłącz Raspberry Pi do sieci przez Ethernet, zaczekaj chwilę, aby Raspberry uruchomił system. Po chwili możesz się z nim połączyć przez SSH z dowolnego urządzenia w tej samej sieci za pomocą polecenia:

ssh [email protected]

(np. 192.168.1.111).

Zaloguj się do systemu jako root. Uruchom komendę yast2, przejdź do zakładki Security and Users -> User and Group Management i stwórz nowego użytkownika. Teraz możesz zaktualizować system w katalogu System -> Online Update. Gdy to zrobisz, zamknij YaST, zrestartuj Raspberry Pi i zaloguj się jako nowo utworzony użytkownik.

Prawie wszystko gotowe. Pozostał jeszcze jeden kluczowy element, który nie działa. Na szczęście ten problem można łatwo rozwiązać. Po pierwsze zainstaluj edytor tekstu GNU Nano za pomocą polecenia:

sudo zypper in nano

Następnie uruchom, :

sudo nano /etc/dracut.conf.d/raspberrypi_modules.conf

aby otworzyć plik raspberrypi_modules.conf do edycji. Usuń sdhci_iproc z pierwszego wiersza i odkomentuj ostatni wiersz. Zapisz zmiany i uruchom polecenie:

mkinitrd -f

i zrestartuj Raspberry Pi.

openSUSE na Raspberry

Uruchom ponownie YaST, kliknij System -> Network Settings i powinieneś zobaczyć BCM43430 WLAN Card w liście interfejsów sieciowych. Wybierz tę pozycję i kliknij Edit. Włącz opcję Dynamic Address DHCP i kliknij Next. Wybierz żądaną sieć bezprzewodową i skonfiguruj ustawienia połączenia. Kliknij Next i OK, by zapisać ustawienia. Uruchom ponownie Raspberry Pi. Teraz powinien automatycznie połączyć się z określoną siecią Wi-Fi.