Nowa, jeszcze lepsza wersja Red Hat Enterprise Linux...

Nowa, jeszcze lepsza wersja Red Hat Enterprise Linux

10 maja 2016 wydany został najnowszy, ósmy update Red Hat Enterprise Linux 6. Wersja 6.8 to nowe możliwości, ale przede wszystkim sprawdzona i godna zaufania platforma dla krytycznej infrastruktury IT.

Jednocześnie w cyklu życiowym wersji 6 zakończona została faza Production 1 i rozpoczęta została faza Production 2. Więcej o cyklu życiowym RHEL można przeczytać na stronie https://access.redhat.com/support/policy/updates/errata

Wersja Red Hat Enterprise Linux 6.8 zawiera wiele nowych oraz udoskonalonych funkcjonalności, które pomagają zapewnić bezpieczeństwo systemu oraz usprawnić jego zarządzanie i monitorowanie.

Aby rozszerzyć bezpieczeństwo wirtualnych sieci prywatnych, do wersji tej włączono libreswan – rozwijanej od ponad piętnastu lat implementacji najszerzej rozpowszechnionego protokołu VPN opartego o IPsec i IKE. Zastosowanie libreswan, w miejsce dotychczas używanej biblioteki openswan, daje użytkownikom dostęp do najnowszych osiągnięć w zakresie bezpieczeństwa VPN.

Wraz z nowym updatem, nowe funkcjonalności uzyskał również serwis SSSD (System Security Services Daemon):

  • Obsługa smart cards – klienci mogą się teraz logować lokalnie przy użyciu smart cards. Zarówno w konsoli tekstowej, jak i w interfejsie graficznym. Po włożeniu karty do czytnika, podaniu nazwy użytkownika i PINu – jeżeli certyfikat na karcie jest pozytywnie zweryfikowany – użytkownik zostaje pomyślnie uwierzytelniony.
  • Buforowana autentykacja – pozwala zwiększyć wydajność systemu oraz uprościć zarządzanie tożsamością.
  • Identity Management umożliwiający odczyt reguł sudo, co znacznie poprawia wydajność wyłączając zasobożerne operacje.

Również w zakresie zarządzania Red Hat Enterprise Linux uzyskał nowe możliwości. Nowe narzędzie archiwizacyjne Relax-and-Recover pozwala administratorom na tworzenie lokalnych kopii zapasowych w formacie ISO. Mogą one być centralnie zarządzane i używane zdalnie dla uproszczenia przywracania danych.

Rozszerzono także funkcjonalność narzędzia yum, upraszczając dodawanie pakietów, oraz inteligentne wyszukiwanie zależności. Narzędzie dmstats daje dostęp do statystyk I/O dla poszczególnych nośników danych, pomagając w określaniu wąskich gardeł. Kolejnym rozszerzeniem możliwości systemu jest powiększenie do 300TB wolumenu danych wspieranego przez system plików xfs.

Dodatkowo wersja Red Hat Enterprise Linux 6.8 udostępniona została w formie umożliwiającej uruchamianie jej w infrastrukturze kontenerów działających na RHEL 7 lub RHEL Atomic Host.