Nowa Dzika Mucha – WildFly 10...

Nowa Dzika Mucha – WildFly 10

W ostatnich dniach stycznia pojawiła się nowa wersja najpopularniejszego serwera aplikacyjnego WildFly. Tym razem odsłona oznaczona nr 10 przynosi kolejne nowe istotne zmiany i unowocześnienia, które zapoczątkowano w poprzedniej wersji.

Nowy WildFly 10 współpracuje z Java EE 7, ale ze względu iż kończy się jej czas rozwoju, nowa wersja WildFly jeszcze lepiej integruje się z obecną na rynku Java EE 8. Co ciekawe można go również z powodzeniem uruchomić na Java EE 9, która jak wiemy jest wciąż w fazie development.

Po zakupie przez Red Hat Apache ActiveMQ, developerzy WildFly rozpoczeli proces integracji poprzedniej wersji brokera JMS – Hornet-Q z nowym Active-MQ. Wynikiem tych prac jest projekt Active-MQ Artemis, który integruje oba te rozwiązania i pozwala „miękko” przejść z jednej technologii do drugiej. Artemis zapewnia wiele nowych funkcjonalności, a przy tym jest kompatybilny z Hornet-Q. Dzięki temu starsze aplikacje działają poprawnie bez potrzeby ich modyfikacji.

Kolejna nowość w WildFly 10 to działająca offline konsola CLI w Domain Mode. To rozwiązanie bardzo użyteczne dla administratorów, którzy wolą „skryptować” niż klikać :-). Dzięki niemu można np.: edytować domain.xml czy host.xml bez uruchamiania dodatkowych procesów czy otwierania socketów sieciowych.

WildFly 10 podobnie jak jego poprzednik wymienił serwer Tomcata na Undertow. W najnowszej odsłonie dodano obsługę JavaScript Hot Reloading, dzięki czemu można „na żywo” zmieniać pliki JS. Zostaną one dynamicznie przeładowane, bez redeploymentu naszej aplikacji.

Jedną z ciekawostek jest ułatwienie użytkownikom migracji ze starszych (nie wspieranych już) podsystemów, takich jak jbossweb (AS 7.1), jacorb (WildFly 8) i hornetq (WildFly 9). Udostępniono szereg elementów zarządzania, dzięki którym można przekształcić i dostosować starą konfigurację lub skrypty CLI do nowej wersji.

Nowy WildFly 10 wspiera również Hibernate 5 i Powershell’a. To ostatnie rozwiązanie zastąpi „stare” skrypty .bat i będzie rozwijane w następnych wersjach serwera.

Zmian i nowości jest znacznie więcej. Zachęcamy do ich szukania, czytania i oczywiście do instalacji nowego WildFly 10. Na koniec ciekawostka. Użytkowników Google Translator zachęcam do sprawdzenia jak słowo WildFly jest tłumaczone z języka angielskiego na polski 😉