Najlepszy Linux dla firm – nasz wybór...

Najlepszy Linux dla firm – nasz wybór

Chyba nie będziemy wielkimi odkrywcami, mówiąc, że kiedy chcesz zrobić najlepszy produkt, to weź najlepsze na rynku rozwiązania, wybierz z nich najlepsze cechy i wyrzuć to, co irytuje użytkowników. Następnie dołóż coś swojego, co zbuduje charakter i markę – w ten sposób stworzysz produkt idealny. Tym tokiem myślenia poszła firma EuroLinux, tworząc prawdopodobnie najlepszą polską dystrybucję Linux dla firm, czyli do zastosowań serwerowych.

LINUX KLASY ENTERPRISE – OCENA RYNKU

Zanim przejdziemy do omawiania zalet wybranego przez nas systemu, cofnijmy się w czasie do samego początku. Dlaczego istniała luka, mimo tak wielu dystrybucji Linux dla firm i dlaczego okrzyknięte najlepszymi rozwiązaniami klasy Enterprise dystrybucje (RHEL, Suse, Oracle…) wciąż nie wystarczały w środowisku biznesowym lub coś kazało im szukać alternatyw. Może po prostu trudno było znaleźć produkt, który jednocześnie byłby na najwyższym poziomie technicznym, a jednocześnie, za którym nie kryłyby się dążenia korporacyjnych struktur do nieustannego pomnażania zysków? Obierzmy teraz przeciwległą stronę – sytuację klienta w Polsce i ogólnie w Europie, uwarunkowania gospodarcze, przepisy podatkowe itp., zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę średniej wielkości firmy, instytucje rządowe, sektor publiczny itp. – nawet jeśli budżet jest ruchomy, to zawsze ma swoje granice. W miarę gdyby rynek komercyjnych dystrybucji Linux nasiąkał coraz bardziej nieprzyjazną polityką licencjonowania i ukrytymi kosztami, które czyhają za rogiem każdego pomysłu na rozwój, szukając „okazji” na konieczność zakupu kolejnych licencji, po pewnym czasie prawdopodobnie przestałbyś ufać dostawcy, który de facto powinien być Twoim sprzymierzeńcem i partnerem w biznesie. W branży rozwiązań serwerowych obserwowaliśmy to już 10 lat temu… na tym jednak wciąż nie kończyły się zmartwienia użytkowników. Kupując dystrybucję Linux klasy Enterprise, płacisz za aktualizacje produktu oraz wsparcie – w przypadku Open Source płacisz przede wszystkim za wsparcie. Zatem czy nie oczekiwałbyś, aby było ono na przynajmniej dobrym poziomie? Tak, oczekiwałbyś i masz prawo nawet żądać, jednak gdy zderzasz się z realiami, odkrywasz, że Twoja prężna organizacja jest postrzegana niczym mrówka drepcząca przed gmachem korporacji. Kiedy rzeczywiście napotykasz na problem, w którym potrzebujesz wsparcia, jedyne co masz przed sobą, to możliwość przeprowadzenia przemiłej rozmowy z nad wyraz uprzejmym konsultantem z Indii. Lecz w ilu przypadkach – mimo najszczerszych intencji rozmówcy (namaste) – okazuje się, że otrzymana odpowiedź nie rozwiązuje Twojego problemu lub nawet go nie dotyka? Bynajmniej nie tego oczekiwałeś, patrząc na cyfry w rocznym zestawieniu kosztów, nieprawdaż?

SOLIDNY LINUX NA SERWER

Jako klient musisz wybrać jedno z istniejących rozwiązań i nie zawsze masz środki, aby stworzyć własne, gdy żadne z obecnych nie spełnia Twoich oczekiwań. Jednak wciąż masz wybór i to jest Twoim niezbywalnym prawem. Na szczęście są firmy, które pozostają w bliskiej relacji z klientem i które potrafią oprzeć całe funkcjonowanie biznesu na zasadach fair play. Czy już wiesz, o jakiej firmie mowa? EuroLinux ze swoim mottem „True product, Fair price, Real support”. Kupując subskrypcję STANDARD lub PREMIUM otrzymujesz możliwość bezpośredniego kontaktu z inżynierami z krakowskiego lub warszawskiego biura. Jest również prawdopodobne, że będą to te same osoby, które poznałeś wcześniej podczas wdrożenia EuroLinux w Twojej firmie. Zatem wedle potrzeb, możesz bardzo szybko przejść do mówienia o konkretach…

WSPARCIE DLA FIRM

Pomówmy o tym, czym jest wsparcie klasy Enterprise. Odpowiemy, jak my to rozumiemy. To wsparcie, które jest dla Ciebie solidną wieżą wartowniczą, przy której możesz spać bezpiecznie. Kiedy podniesiesz alarm, Twój dostawca wsparcia jest gotów reagować i masz pewność, że nie spocznie, dopóki Twój problem nie zostanie rozwiązany. Tak chcielibyśmy być traktowani jako klienci i wiemy, że tak właśnie działa wsparcie realizowane przez zespół EuroLinux.

DOJRZAŁOŚĆ TECHNICZNA

Wróćmy teraz do dystrybucji Linux na tle grupy typu Enterprise (uwzględniając także darmowego CentOS-a). Czym EuroLinux wyróżnia się na tle innych dystrybucji dla firm? Odpowiedź będzie zaskakująca – naszym zdaniem niczym i to jest właśnie to, co jest w tym najlepsze. Dostajesz dystrybucję obrandowaną polską firmą z polskim wsparciem, ale pod względem technologicznym masz dokładnie to samo, co znasz i na czym pracowałeś dotychczas. Czy mogłoby istnieć lepsze rozwiązanie? Oczywiście na poziomie szczegółu możesz zauważyć, że są pewne różnice (np. branding), możesz także zauważyć, że nowe poprawki bezpieczeństwa wędrują do EuroLinuksa zazwyczaj tego samego dnia, w którym pojawiają się w RHEL-u, tu także zapytalibyśmy, czy może istnieć lepsze rozwiązanie? Już chyba tylko jedyne co przychodzi do głowy, to pytanie, jaka jest tego cena.

CENA

Znając EuroLinux, wiemy, że nigdy nie traktują ceny jako największy wyróżnik oferty. Jednak kiedy przechodzisz do rozmów o cenie, jesteś pozytywnie zaskakiwany, czy to atrakcyjną ceną, czy uczciwymi rabatami, wreszcie maksymalnie uproszczoną polityką licencjonowania, czy darmowymi dodatkami itp. I tu po raz kolejny zapytalibyśmy, czy można to rozegrać lepiej? Tak właśnie powstała najlepsza w Europie dystrybucja Linux dla firm, czyli profesjonalny Linux do zastosowań serwerowych – EuroLinux. Nawet jeżeli używałeś CentOS-a tylko dlatego, że musiałeś ograniczać budżet, EuroLinux jest dystrybucją, na którą Cię stać…

Chcesz poznać więcej?