

Tradycyjne rozwiązania do przechowywania danych mogą być niewystarczające w związku z dynamicznym i ciągłym wzrostem ilości przechowywanych danych. Dlatego firma SUSE zleciła i przeprowadziła badania w działach informatycznych.
Badania wykazały, że zdecydowana większość firm zmieniła swoją strategię co do przechowywania danych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Powodem były obawy o koszty, wydajność, złożoność i fragmentację istniejących rozwiązań. Większość z nich poszukuje rozwiązań SDS (Software-Defined Storage), by wypełnić lukę.
60% przedsiębiorstw zwróciło na koszty magazynowania większą uwagę niż na inne obszary biznesu. Z kolei 95% zgłosiło zainteresowanie skalowalnym i wydajnym SDS. 63% stwierdziło, że wprowadzi SDS już w przyszłym roku.
Większość respondentów posiada obecnie rozwiązania hybrydowe, na które składają się tradycyjne dyski i pamięć flash (62%) lub tylko na dyskach (61%) i doświadczają wspólnie następujących problemów:
- Wysokie koszty: 80% wszystkich respondentów zgłosiło zaniepokojenie związane z kosztami ich systemów pamięci masowej. 92% obawia się o koszty zarządzania tymi systemami, biorąc pod uwagę ciągły wzrost wymogów co do pojemności. 7% budżetów zarezerwowanych na technologie informatyczne przeznacza się na magazynowanie danych.
- Obawy dotyczące wydajności: prawie ¾ (73%) administratorów IT jest niezadowolonych z wydajności obecnych rozwiązań pamięci masowej. 92% obawia się, że wzrost ilości danych spowolni proces transformacji cyfrowej firmy.
- Rosnąca złożoność i fragmentacja: 71% respondentów stwierdziło, że systemy magazynowe są skomplikowane i wysoce fragmentaryczne. W rezultacie najczęściej zgłaszano chęć uproszczenia tych systemów.
We współczesnej gospodarce, w zasadzie każda firma przechowuje dane – twierdzi Joseph George, wiceprezes ds. strategii rozwiązań w SUSE. Przechowują maile, duże pliki wideo. Obecnie są to petabajty danych. […] Na szczęście istnieje cały szereg innowacji pochodzących od społeczności open source, które mogą pomóc przedsiębiorstwom ograniczyć koszty. Wyniki tych badań pokazują potrzebę elastycznego podejścia do zaspokajania stale rosnącego zapotrzebowania na rozwiązania do przechowywania danych.
SUSE pracuje nad Open Soure’owym projektem Ceph, by dostarczyć inteligentną, skalowalną i opłacalną technologię.
Aby uzyskać więcej informacji na temat SDS (Software-Defined Storage) odwiedź tę stronę.
PDF z wynikami badań dostępny tutaj.