EuroLinux 9 – nowości i zapowiedzi...

EuroLinux 9 – nowości i zapowiedzi

EuroLinux wydał kolejne – dziewiąte wydanie systemu operacyjnego w pełni zgodne z RHEL9. Dzięki elastycznemu modelowi biznesowemu, EuroLinux jest warty uwagi zarówno dla organizacji korzystających dotychczas z RHEL8/9 i oczekujących gwarantowanego wsparcia, jak też do tych które bazowały na kończącym się CentOS-ie czyli preferujących rozwiązania klasy enterprise w pełni darmowe.

Co znajdziemy w EuroLinux 9? Słowem wszystko to co Red Hat Enterprise Linux: jak nowsze jądro (5.14), usprawnienia związane z wirtualizacją i konteneryzacją, czy nowsze wydanie Cockpit. Z rzeczy wizualnych najbardziej rzuca się w oczy pulpit z Gnome 40 (korzystający z GTK4). EuroLinux intensywnie rozwija swój produkt dodając takie rzeczy jak wsparcie dla architektur 32-bitowych, wsparcie dla ARM, otwarte korzenie budowania (buildroots) czy secure boot. Biorąc pod uwagę tempo rozwoju i to że polskiemu zespołowi udało się jako pierwszemu zbudować stabilny system ze źródeł RHEL9, można snuć domysły że jest to tylko kwestią czasu kiedy EuroLinux zacznie przewyższać inne rozwiązania. Już teraz producent zapowiedział prace nad specjalnym wydaniem dystrybucji desktopowej dedykowanej dla urzędów, więc z pewnością będzie się działo…

EuroLinux i Open Core

EuroLinux od wersji 8 jest dostępny zarówno wraz ze wsparciem producenta jak i Open Core. Była to duża zmiana nakierowana przede wszystkim na firmy i organizacje migrujące z CentOS 7-8 do EuroLinux, które odpowiadały za wsparcie we własnym zakresie. Dzięki elastyczności oferty EuroLinux, można pozostać na darmowym systemie, zamówić wsparcie migracyjne lub pełne wparcie w jednym z wariantów Standard i Premium.

Więcej niż sam system

EuroLinux to obecnie jedyna dystrybucja Linux w rodzinie Red Hat dostarczająca wraz z systemem otwarte drzewa i korzenie budowania (ang. buildroot). Są to zestawy paczek developerskich które służą do tworzenia i kompilacji oprogramowania, zatem z pewnością zostaną docenione przez zespoły używające systemu jako środowiska do produkcji innych lub własnych rozwiązań.

EuroLinux również jako pierwszy w kategorii systemów Enterprise oferuje możliwość kompilacji dystrybucji lub oprogramowania bezpośrednio ze źródeł w organizacji klienta, zapewnia to najwyższy z możliwych poziom zaufania, co przekłada się na aspekt bezpieczeństwa szczególnie w takich branżach jak instytucje rządowe i cyberbezpieczeństwo. Rozszerzenie to, nazwane EuroLinux Gaia (wcześniej opisywane jako EuroLinux Beast) w najbardziej zaawansowanym modelu subskrypcyjnym pozwala na budowanie własnych dystrybucji np. brandowanych znakiem organizacji.

strona producenta:
https://pl.euro-linux.com/eurolinux/

Link do pobrania:
https://pl.euro-linux.com/eurolinux/pobierz/