EuroLinux 8.x dostępny za darmo jako Open Core!...

EuroLinux 8.x dostępny za darmo jako Open Core!

Producent systemu EuroLinux – polskiej komercyjnej dystrybucji Linux, zdecydował się na przełomowy krok biznesowy, mianowicie wejście w model Open Core. Z tej okazji napiszemy coś więcej o strategii Open Core, zwłaszcza w kontekście Commercial Open Source Software (COSS), oraz o tym tym jak bardzo różni się strategia firmy EuroLinux od jej największego konkurenta – Red Hat-a.

Komercyjne Open Source na świecie

Organizacja COSS Media określiła Open Core jako najbardziej niezrozumiały i polaryzujący model biznesowym stosowany przez firmy utrzymujące się z komercyjnego Open Source. Dlaczego padły tak mocne słowa? Redakcja z COSS Media podaje, że tylko niewielu ekspertów zgadza się w pełni z postulowanym przez Open Core podejściem w implementacji, nie ukrywając że to bardzo smutne, lub nawet rozczarowujące. Musimy tutaj dodać że w środowisku biznesowym można spotkać także pewnych ekspertów – nazwijmy ich pro-redhatowcami, którzy nawet wyśmiewają ten model, my nie nazwalibyśmy ich ekspertami, co najwyżej po prostu „ludźmi interesu” (lub biznesmenami jak kto woli :)) Wiele firm aby uniknąć opinii o fałszywym obnoszeniu się z etykietą Open Source, stosuje zróżnicowane modele biznesowe w swojej ofercie.

COSS Media opublikował listę 50 światowych przedsiębiorstw, zarabiających na oferowaniu komercyjnego oprogramowania Open Source, pogrupowanych w różne kryteria. Kategorie branż (technologie) są bardzo zróżnicowane, na przykład znajdziemy tu tak znane rozwiązania jak silniki bazodanowe (MySQL, PostgreSQL, Cassandra, Couchbase, MongoDB) oraz dystrybucje Linux (oferowane przez SUSE, Canonical i Red Hat), co ciekawe zdecydowana większość wymienionych firm afiszuje się z modelem Open Core, serdecznie zachęcamy do przejrzenia:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/17nKMpi_Dh5slCqzLSFBoWMxNvWiwt2R-t4e_l7LPLhU/edit#gid=0

Czym jest Open Core?

Open Core to model biznesowy, w którym monetyzacja dystrybucji oprogramowania Open Source odbywa się poprzez udostępnianie działającej i funkcjonalnej wersji produktu za darmo, przy jednoczesnym oferowaniu wersji płatnej zawierającej dodatki, rozszerzenia lub wsparcie. Mówi się że „core” nie odnosi się do produktu, a do projektu. Jest tak dlatego że produkt udostępniany w Open Core, teoretycznie może mieć komercyjną licencję. To bardzo duża różnica w odniesieniu do komercyjnego oprogramowania Open Source, gdzie warunki licencji postulują aby kod źródłowy był upubliczniony i utrzymywany jako otwarty.

Dystrybucja EuroLinux w Open Core, co się zmieniło?

I tutaj mamy praktycznie same dobre wiadomości. Dotychczas mieliśmy już okazję pobierać darmowe wersje EuroLinux 7.9 na przykład kontenerowe albo obrazy wirtualne (tzw. Free Base Image), jednak było to przeznaczone głównie do wypróbowania systemu i przekonania się że jest to w pełni działająca dystrybucja zgodna z RHEL. Od teraz mamy możliwość pobierania pełnych obrazów ISO z dostępem do aktualizacji, otrzymujemy więc pełen funkcjonalnie system, który (zważywszy na politykę Red Hat ucinającą głowę CentOS-owi 8) idealnie nadaje się do środowisk developerskich jako następca CentOS-a – pierwszej darmowej dystrybucji Linux klasy Enterprise. Wraz z przejściem na model Open Core, EuroLinux dołączył do „pierwszej ligi” Enterprise-owych dystrybucji udostępnianych społeczności, które podtrzymują ducha idei Open Source. Jednocześnie musimy tu nadmienić że EuroLinux, wciąż jest produktem komercyjnym i wciąż pozostanie w sprzedaży wraz pełnym wsparciem technicznym realizowanym przez krakowski lub warszawski zespół developerów którzy stale pracują nad rozwojem systemu…

Kiedy i dlaczego warto kupić subskrypcję EuroLinux?

Jeśli potrzebujesz pewnego systemu na którym zamierzasz zbudować serwer realizujący kluczowe zadania dla Twojego biznesu, gdzie bezpieczeństwo i szybkość wgrywania poprawek bezpieczeństwa musi być priorytetowa, potrzebujesz płatnej subskrypcji EuroLinux, dzięki której dostaniesz dostęp do plików errat. Również jeśli zależy Ci na gwarancji wsparcia technicznego, po prostu chcesz spać spokojnie, cokolwiek się wydarzy z systemem, zawsze możesz liczyć na wsparcie developerów którzy nie ustaną dopóki nie rozwiążą Twojego problemu, rozważ wykupienie wsparcia. Ceny subskrypcji EuroLinux są dużo niższe od komercyjnych dystrybucji Linux, zaś poziom wsparcia jest na znacznie wyższym poziomie. Dodamy także producent, firma EuroLinux jest jedną z nielicznych tego rodzaju, która stosuje czyste zasady fair play w biznesie i proklienckie nastawienie na każdym etapie działalności, co daje się odczuć już przy pierwszym spotkaniu. Bez korporacyjnej atmosfery, możesz się domyślić, że również klimat pracowników traktujących się jak wielka rodzina, będzie bardzo pozytywnie oddziaływał na pracę, czy to w formie produktu, czy wsparcia.

Co przynosi EuroLinux w wersji 8.3? Będziecie zaskoczeni jak dużo dobrych rzeczy. Ze względu na ilość treści zdecydowaliśmy napisać osobny artykuł z ich omówieniem… Stay in touch…

źródła na temat open core:
https://coss.media/rise-of-the-open-source-ipo/
https://medium.com/open-consensus/2-open-core-definition-examples-tradeoffs-e4d0c044da7c