Czym jest platforma SUSE CaaS i o co w niej chodzi?...

Czym jest platforma SUSE CaaS i o co w niej chodzi?

Jak dobrze wiemy, posiadanie silnika kontenerowego nie wystarczy, by stworzyć kontener gotowy do pracy. Potrzebna jest do tego orkiestracja, automatyzacja, możliwość skalowania, rejestracji obrazów itd. Zespół SUSE postanowił stworzyć kontenery przygotowane do współpracy z platformą SUSE CaaS.

Platforma SUSE CaaS składa się z 3 kluczowych elementów:

1. Orkiestracja
2. System operacyjny dla mikroserwisów i kontenerów
3. Konfiguracja

SUSE CaaS

Orkiestracja jest kluczową funkcjonalnością potrzebną do rozmieszczenia kontenerów. Platforma SUSE CaaS wykorzystuje Open Source’owy projekt Kubernetes, który dostarcza kompletne rozwiązanie dla kontenerowych obciążeń, a także funkcję samooczyszczania umożliwiającą łatwe uruchamianie i replikowanie kontenerów.

Kubernetes został zintegrowany z systemem operacyjnym SUSE MicroOS w celu dostarczenia jednolitego systemu łatwego w konfiguracji i użytkowaniu. Platforma SUSE CaaS sprawia, że wdrażanie Kubernetes staje się łatwe.

Główne cechy to:

  • Pulpit administratora – łatwy w obsłudze interfejs użytkownika pomaga rozwijać, zarządzać i aktualizować węzły klastra
  • Integracja z Datacenter, wsparcie dla pamięci trwałej i ustawień sieciowych
  • Śledzenie aktualizacji – pozwala korzystać z najnowszych wersji Kubernetes.

Sercem platformy SUSE CaaS jest system operacyjny dla mikroserwisów i kontenerów – Suse MicroOS. Wraz z jednoetapową konfiguracją SUSE MicroOS zapewnia niezbędną elastyczność i wydajność, dzięki czemu można szybko uruchamiać i dodawać komponenty w miarę rozwoju aplikacji. Słowo „Micro” w MicroOS podkreśla gotowość na mikroserwisy. Dzięki MicroOS nie musisz się martwić o bezpieczeństwo czy wydajność podstawowego systemu operacyjnego. Możesz efektywnie uruchamiać swoje aplikacje oparte na mikroserwisach dzięki łatwemu połączeniu trwałych systemów przechowywania danych – SUSE Enterprise Storage, lokalny dysk lub system plików NFS w celu zapisywania dzienników i szczegółów konfiguracji.

SUSE MicroOS rozwiązuje niektóre z istotnych problemów, które pojawiają się w firmach podczas używania kontenerów, dzięki:

  • Łatwości zarządzania/aktualizowania systemu
  • Zdolności szybkiego konfigurowania/zarządzania węzłami klastrów
  • Zawsze aktualnemu systemowi operacyjnemu
  • Aktualizacjom tranzakcyjnym.

Teraz omówimy trzeci element technologii – konfigurację.

Musimy odejść od konfiguracji pojedynczych hostów, a zamiast tego konfigurować kompletny klaster. Obsługa całego klastra z automatyczną konfiguracją pozwala skoncentrować się na rozwoju aplikacji.

Platforma SUSE CaaS wykorzystuje Open Source’owe oprogramowanie Salt do automatyzacji klastra. Salt zapewnia wysoce skalowalny, szybki i bezpieczny sposób komunikowania się z systemami w czasie rzeczywistym. Używając Salt, możesz zautomatyzować instalację i konfigurację komponentów. Dodatkowa automatyzacja dzięki cloud-init pozwoli przekazać dane konfiguracyjne do systemów.

Film instruktażowy z instalacji SUSE Container as a Service Platform dostępny tutaj.

Zapraszam do wzięcia udziału w webinarium z tematyki SUSE Container as a Service Platform.