Blog

SUSE Linux Enterprise Server dla aplikacji SAP w chmurze IBM

Firma SUSE ogłosiła, że SUSE Linux Enterprise Server dla aplikacji SAP będzie dostępny w chmurze IBM. Ponadto IBM Cloud jest teraz dostawcą usług SUSE Cloud Service, dającym klientom wspieraną platformę open source’ową, która redukuje koszty operacyjne, ponieważ klienci płacą tylko za to, czego używają.

SUSE Linux Enterprise Server dla aplikacji SAP w chmurze IBM umożliwi klientom szybsze budowanie, dostarczanie i wdrażanie obciążeń w SAP NetWeaver i SAP HANA w chmurze. Ponadto klienci mogą integrować swoje aplikacje SAP działające na SUSE Linux Enterprise Server na różnych platformach sprzętowych, w tym IBM Power. Będą mogli także korzystać z globalnej sieci IBM obejmującej blisko 60 chmurowych centrów danych w sześciu kontenerach. Dodatkowo zyskają dostęp do bogatych katalogów usług IBM Cloud, w tym AI, danych i analiz, IoT, serverless i wieje więcej.

„Klienci potrzebują dostępu do bezpiecznej i skalowalnej platformy chmurowej, aby móc uruchamiać krytyczne obciążenia z szybkością i zwinnością IBM Cloud, jednej z największych otwartych, publicznych chmur na świecie” – powiedział Phillip Cockrell, wiceprezes SUSE ds. Worldwide Alliance Sales. „Ponieważ chmura publiczna staje się coraz bardziej popularna w przypadku obciążeń produkcyjnych, SUSE i IBM oferują open source’owe oprogramowanie klasy enterprise w pełni wspierane przez IBM Cloud. Niezależnie czy chodzi o „big iron” czy chmury publiczne, SUSE zobowiązało się dać klientom takie środowisko, jakiego potrzebują, by osiągnąć sukces”.

Jay Jurban, dyrektor ds. zarządzania ofertą IBM Cloud powiedział: „IBM Cloud został zaprojektowany ta, by dać przedsiębiorstwom moc i wydajność, której potrzebują do zarządzania aplikacjami krytycznymi. IBM dostarcza szerokie spektrum w pełni zarządzanych i dostępnych w modelu Infrastructure as a Service rozwiązań wspomagających oprogramowanie SAP HANA, włączając w to SUSE Linux Enterprise Server oraz nowe serwery fizyczne o maksymalnej pojemności 8TB”.

SUSE Linux Enterprise Server dla aplikacji SAP dostępny będzie w chmurze IBM w czwartym kwartale 2017 roku. Więcej informacji o SAP HANA, IBM Cloud i SUSE można znaleźć na stronach:
https://www.ibm.com/cloud-computing/bluemix/sap-bare-metal-servers
https://www.suse.com/partners/alliance/ibm/

Nowe badania pokazują, że wdrożenie chmury przyspiesza transformację IT

Dojrzała technologia chmurowa (zwłaszcza OpenStack), infrastruktura definiowana programowo, kontenery i DevOps rozwijane są przez specjalistów IT, aby poprawić zwinność, zmniejszyć ryzyko i obniżyć wydatki.

Infrastruktury chmurowe dynamicznie się rozwijają, przyspieszając tym samym transformację IT we współczesnych przedsiębiorstwach. Organizacje, dzięki wykorzystaniu infrastruktury definiowanej programowo (Software-defined infrastructure), kontenerów i narzędzi DevOps, są w stanie sprostać wymaganiom dzisiejszego rynku.

Badania te dostarczają informacji na temat tego, co przyczynia się do szybkiego rozwoju technologii i strategii oraz dlaczego dla specjalistów IT chcących poprawić zwinność, zmniejszyć ryzyko i obniżyć wydatki istotne jest wspieranie transformacji.
Badania obejmują:

 • Rozwój chmur zmierza w kierunku hybryd – technologia chmurowa osiągnęła dojrzałość w takim stopniu, że wiele firm decyduje się na wprowadzeni strategii cloud-first (ang. najpierw chmura) czy nawet cloud-only (ang. tylko chmura). Prognozowany jest dalszy wzrost zainteresowania chmurami, szczególnie hybrydowymi (66% respondentów) i prywatnymi (55%). 36% ankietowanych zauważa rozwój chmury publicznej, a ponad 60% wskazało redukcję kosztów jako przyczynę wprowadzenia chmury. Inne powody: poprawa wydajności (59%), konsolidacja centrum danych (58%), poprawa elastyczności i innowacyjności przedsiębiorstwa (57%). Modele prywatne i hybrydowe preferowane są dla kluczowych obciążeń firmowych. Natomiast 89% respondentów stwierdziło, że chciałoby odejść od rozwoju chmury publicznej na rzecz ich własnej, prywatnej chmury.
 • SDI jest przyszłością – 95% respondentów uważa, że infrastruktura definiowana programowo (SDI) jest przyszłością centrów danych. Osoby te dostrzegają wiele biznesowych i technologicznych zalet płynących z SDI, włączając szybszą dostawę zasobów IT (65%), uproszczone zarządzanie centrami danych (63%) czy możliwość wykorzystania nowoczesnych metod, takich jak DevOps i chmury hybrydowe (51%).
 • DevOps przenosi się do rzeczywistości – firmy nadają priorytet metodyce DevOps. Aż 86% respondentów dostrzega w DevOps przyszłość strategii informatycznych. Realizacja metodyki DevOps może być złożona, jednak SDI zapewnia elastyczną i modułową infrastrukturę chmury.
 • Implementacja kontenerów rośnie – 27% firm używa obecnie kontenerów, a kolejne 44% planuje wykorzystać je w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Wiele osób dostrzega w kontenerach udogodnienie dla DevOps, ponieważ pomagają organizacjom lepiej alokować zasoby, przyspieszają rozwój aplikacji i poprawiają niezawodność i mobilność chmury.
 • Umiejętności i doświadczenie nadal stanowią największe obawy – prawie trzy czwarte organizacji nadal martwi się brakiem odpowiednich umiejętności na rynku związanych z przenoszeniem usług do chmury. Obawa ta nie dotyczy jednak ich własnych organizacji. Liderzy IT twierdzą, że ważne jest rozwijanie umiejętności z zakresu prywatnych chmur (97%), hybrydowych (94%) i analityki (93%), a także zagadnień dotyczących Internet of Things (ang. Internet Rzeczy) (91%), DevOps (89%) i OpenStack (85%). Ponad połowa uważa, że odpowiedzialność za rozwijanie nowych umiejętności leży po stronie pracowników, a nie organizacji.

OpenStack staje się coraz bardziej popularny. Wśród badanych firm 23% wdrożyło OpenStacka (z 15% w 2015 r.). 85% wszystkich ankietowanych korzysta z OpenStacka lub zamierza go używać. Firmy inwestują w tę prywatną, open souce’ową technologię ze względu na jej elastyczność, możliwości integracji i obniżenia kosztów.

Niezależne badania rynku dokonane przez Insight Avenue na zlecenie firmy SUSE obejmowały przeprowadzenie ponad 1400 ankiet. Wszyscy respondenci to osoby decyzyjne pochodzące z 20 różnych krajów. Pracują oni dla firm zatrudniających ponad 250 pracowników, a 48% z nich reprezentuje firmy zatrudniające ponad 1000 osób.

Wyniki badań i więcej informacji o OpenStacku można znaleźć na stronie https://www.suse.com/solutions/cloud/

Nowości w świecie Open Source po konferencji SUSECON

Tegoroczna konferencja SUSECON przyniosła wiele ciekawostek i nowinek. Podczas niej zaprezentowanych zostało wiele open source’owych rozwiązań ułatwiających obsługę kontenerów i zarządzanie heterogenicznymi środowiskami serwerów Linux oraz wprowadzających rewolucję na rynku pamięci pasowej i w stosowaniu kopii zapasowych.

Niektóre ze wspomnianych rozwiązań są już na rynku. Jednym z nich jest SUSE Manager 3.1 służący do zarządzania serwerami i kontenerami. Kolejny to duża aktualizacja SUSE Linux Enterprise 12 (SP3). Natomiast w październiku czekają nas jeszcze dwie premiery. Pierwsza to platforma SUSE CaaS do obsługi aplikacji w kontenerach, a także rozwiązanie Software Defined Storage dodatkowo obsługujące backup na dyskach.

24 października 2017 odbędzie się także w Warszawie konferencja Best of SUSECON, która pozwoli przybliżyć Państwu nowe rozwiązania.

Podczas spotkania poruszone zostaną następujące tematy:

dostarczanie aplikacji w kontenerach linuksowych z SUSE Container-as-a-Service Platform 2.0;
funkcje pamięci masowej Software Defined opartej na SUSE Enterprise Storage 5 do obsługi backupu na dyskach;
otwarta platforma PaaS zbudowana na SUSE Cloud Application Platform;
zarządzanie dowolnymi serwerami Linux oraz kontenerami z SUSE Manager 3.1;
nowa generacja serwerów Linux – SUSE Linux Enterprise 12 SP3 i SUSE Enerprise 15.
Dodatkowe informacje i możliwość rejestracji na stronie konferencji.

http://events.suse.com/events/pokaz-nowo-ci-suse/event-summary-8e727054574349c4940843b0a7f7bb0a.aspx

SUSE Enterprise Storage 5

Firma SUSE poinformowała o zamiarze rychłego wprowadzenia SUSE Enterprise Storage 5 na rynek. Oprogramowanie opiera się o open source’owy projekt Ceph. Jest to pierwszy komercyjny system obsługujący interfejs BlueStore obiektowej pamięci w Ceph, która jest wyposażona w nowe funkcje pozwalające na tworzenie kopii zapasowych typu dysk-dysk.

Efektywność systemów pamięci masowych uzależniona jest od oprogramowania. Dlatego też rośnie zainteresowanie pamięcią masową zdefiniowaną programowo (Software Defined Storage) bazującą na Open Source. Charakteryzuje się ona większą elastycznością, skalowalnością i swobodą wyboru sprzętu od tradycyjnych urządzeń pamięci masowej. Korzysta z powszechnie dostępnych serwerów i dysków, co pozwala jej szybciej i bezpieczniej zaspokajać potrzeby dotyczące przechowywania danych.

Podczas tegorocznej konferencji SUSECON firma SUSE ogłosiła, że wprowadzi na rynek nową, piątą wersją SUSE Enterprise Storage. Została ona oparta o Luminous – dystrybucję open source’owego projektu Ceph. Można w niej przechowywać duże ilości danych, tworzyć kopie zapasowe i archiwizować. Doskonale wspiera aplikacje, które przetwarzają duże ilości danych (szkolenia internetowe, nadzór wideo, telewizja przemysłowa, przesyłanie strumieniowe, zdjęcia RTG, projektowanie CAD) oraz aplikacje służące do archiwizowania danych i tworzenia kopii zapasowych (Micro Focus Data Protector, Commavault, Veritas NetBackup).

SES5

SUSE Enterprise Storage 5 to pierwsza komercyjna oferta obsługująca BlueStore. Ponadto poprzednie wersje produktu jako pierwsze na rynku obsługiwały iSCSI i CephFS.

Najnowsza wersja SUSE Enterprise Storage przynosi następujące korzyści:

 • Praca w środowiskach wymagających wyższych poziomów wydajności za sprawą obsługi interfejsu BlueStore. Nawet 2x większa wydajność zapisu w stosunku do poprzednich wersji oraz zminimalizowanie opóźnień we-wy;
 • Zwolnienie pojemności i zmniejszenie miejsca dzięki kompresji danych;
 • Zwiększenie wydajności przechowywania danych dzięki DRBD i CephFS;
 • Zmniejszenie kosztów operacyjnych dzięki zaawansowanemu graficznemu interfejsowi użytkownika opartemu na openATTIC;
 • Rozbudowanie integracji z Salt uprościło koordynację pracy klastrów i zarządzanie nimi;
 • Obsługa środowisk produkcyjnych Network File System (NFS) Gateway z możliwością eksportowania CephFS i umożliwiających użytkownikom dostęp z ich komputerów do plików w sieci komputerowej;
 • Obsługa środowisk produkcyjnych Network file System (NFS) Gateway z możliwością eksportowania RADOS Object Gateway (RGW) i umożliwiających starszym aplikacjom do obsługi plików, a potrzebującym interfejsu do systemu plików, w celu uzyskania dostępu do danych Amazon SW3 lub Swift typu Cloud Native;
 • Możliwość eksportowania w Ceph systemu plików do CIFS/Samba w celu zapewnienia łączności w środowiskach heterogenicznych (wersja wstępna, do testów).

Kopie zapasowe dysk-dysk

Dzięki SUSE Enterprise Storage 5 można teraz tworzyć kopie zapasowe typu dysk-dysk. Rozwiązanie to charakteryzuje skalowalność, odporność na awarie, dostępność i łatwość uaktualniania. Ponadto nie ma potrzeby korzystania z osobnych urządzeń do deduplikacji danych, ponieważ oprogramowanie zawiera funkcję deduplikacji. System SUSE certyfikują najlepsi dostawcy oprogramowania tworzącego kopie zapasowe, w tym Commvault i Veritas.

SUSE Enterprise Storage 5 najprawdopodobniej pojawi się na rynku jeszcze w tym roku. Natomiast już teraz można pobrać wersję beta.

SUSE CaaS Platform 2

Platforma SUSE CaaS jest w centrum uwagi na tegorocznej edycji konferencji SUSECON. Tam właśnie poinformowano o zbliżającym się wydaniu wersji SUSE CaaS Platform 2. Ponadto firma SUSE zaprezentowała nowy produkt – SUSE Cloud Application Platform łączący technologię Cloud Foundry i Kubernetes. Platformy SUSE CaaS Platform 2 i SUSE Cloud Application dostępne będą jeszcze w tym roku.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o SUSE CaaS Platform 2:

 • Potężne nowe możliwości z dodatkową technologią Helm. Jest ona używana z Kubernetes w celu uproszczenia procesu wdrażania i zarządzania dużymi aplikacjami. Możesz go używać do inteligentnego zarządzania plikami manifestu Kubernetes, tworzenia reproducible builds, zarządzania wypuszczanymi pakietami Helm, znajdowania i używania aplikacji Helm Charts oraz dzielenia się własnymi aplikacjami jako Helm Charts;
 • SUSE CaaS Platform 2 zawiera również zaktualizowane wersje Kubernetes i MircoOS. Kubernetes 1.7 zapewnia większą wydajność i rozszerzenia, natomiast MicroOS został oparty o SUSE Linux Enterprise Server 12 SP3, najnowszą wersję SUSE Linux Enterprise Server. Oznacza to, że MicroOS jest teraz wspierany na tym samym, rozszerzonym zestawie platform sprzętowych;
 • Wsparcie publicznej chmury. Amazon Web Services, Microsoft Azure i Google Cloud Platform dostarczą predefiniowane konfiguracje wdrożenia SUSE CaaS Platform, dzięki czemu można łatwo wybrać platformę SUSE CaaS z katalogu usług i uruchomić ją w infrastrukturze chmury publicznej. Nie wymaga ręcznej instalacji. Może to sprawić, że platforma SUSE CaaS będzie bardziej dostępna dla ewaluacji, implementacji Proof-of-Concept czy wdrażania na dużą skalę w infrastrukturze chmury publicznej.

Istnieje o wiele więcej sposobów, by dowiedzieć się więcej o SUSE CaaS Platform, Kubernetes i szybkim dostarczaniu aplikacji podczas konferencji SUSECON. Jeżeli bierzesz udział w wydarzeniu, sprawdź poniższe sesje (możesz też uzyskać dostęp do zawartości później w domu).

TUT126385 – Demystifying Kubernetes: An Introduction for Sys Admins & Company
BOV122255 – SUSE CaaS Platform or SUSE OpenStack Cloud: Which Platform Is Right for Your Business?
TUT127351 – A Deep Dive into SUSE Container as a Service Platform
TUT116847 – SUSE MicroOS: The OS Engine behind SUSE CaaS Platform
TUT126536 – Orchestrating GPU Workloads with SUSE CaaS Platform and Amazon Web Services
HO119046 – Deploying and Using Your First CaaS Platform Cluster
HO127317 – Kubernetes and SUSE CaaSP hands on
BOV127171 – Continuous Delivery of Micro Applications with Jenkins, Docker and Kubernetes at Apollo-Optik
HO127207 – Container Orchestration with Kubernetes on SUSE Linux
TUT124082 – Cloud Native Architectures I – The Hype about Microservices, and How Current Workload Applications Can [potentially] be Translated to Microservices
FUT128436 – SUSE Container as a Service Platform Roadmap

Nowy poziom współpracy SUSE i SAP

Kooperacja firm SUSE i SAP zacieśnia się coraz bardziej. SAP do stworzenia swojej platformy SAP Cloud wykorzystała bowiem SUSE OpenStack Cloud oraz SUSE Enterprise Storage.

Współpraca SUSE i SAP trwa już od 18 lat. Dotychczas opierała się ona jednak na dostarczaniu systemu operacyjnego SUSE Linux Enterprise Server for SAP. Jest to od dłuższego czasu wiodąca platforma dla aplikacji SAP na systemach Linux. Obecnie współpraca obu firm ukierunkowana jest na stworzenie platformy chmury dostępnej w centrach danych SAP.

Istotnymi elementami rozwiązania SAP Cloud Platform jest oprogramowanie SUSE OpenStack Cloud i SUSE Enterprise Storage. Solidna infrastruktura, którą tworzy, pozwalana na uruchamianie aplikacji, zbieranie informacji czy zarządzanie i analizowanie danych. SUSE i SAP współpracują także w ramach fundacji Cloud Foundry.

SAP Cloud Platform to rozwiązanie typu PaaS (Platform as a Service). Wykorzystuje w centrach danych SAP rozwiązania dostarczane przez SUSE. Chodzi tu m.in. o wdrażanie maszyn wirtualnych i zarządzanie nimi oraz przechowywanie i obsługę najistotniejszych danych. Dodatkowo pomaga w zbieraniu, analizowaniu i wykorzystywaniu informacji, podłączenia się do innych systemów, wprowadzeniu innowacji i realizacji nowych scenariuszy wspierających firmy.

SUSE OpenStack Cloud jest oprogramowaniem pozwalającym na budowę zautomatyzowanej chmury obliczeniowej. Skraca czas wdrażania chmury prywatnej, pozwala na łatwe zarządzanie wraz z obsługą różnych środowisk wirtualizacji. Opiera się ono na OpenStack Newton, natomiast SUSE Enterprise Storage bazujące na Ceph służy do zarządzania pamięcią masową. Oprogramowanie daje możliwość przekształcenia infrastruktury pamięci masowej w taki sposób, żeby mogła bezproblemowo dostosowywać się do potrzeb, które stale się zmieniają. SUSE Enterprise Storage to oszczędna, wysoce skalowalna i odporna na awarie pamięć masowa opierająca się o dyski i serwery, które są dostępne powszechnie.

Więcej informacji dotyczących współpracy na stronach:
https://www.suse.com/products/sles-for-sap/ oraz https://www.suse.com/partners/alliance/sap/

Wypróbuj chmurę publiczną: SAP HANA uruchomiona na SUSE działa na AWS, MS Azure i Google Cloud Engine!

Dyskusja o wykorzystywaniu chmury publicznej w ostatnich latach znacząco się rozwinęła. Coraz więcej klientów dostrzega zalety płynące z przenoszenia podstawowych aplikacji biznesowych do chmur. Firmy, które rozwijają infrastrukturę chmurową, odkrywają nowe sposoby na wprowadzanie innowacji.

Naturalnie wiodący dostawcy chmury publicznej zwracają uwagę na infrastrukturę SAP. Od pewnego czasu trwa swoisty wyścig w dostarczeniu jak najlepszego produktu. AWS (Amazon Web Services) oferuje szeroki wybór i największy rozmiar pamięci dla SAP HANA. W 2016 roku firmy SAP i Microsoft autoryzowały bazę danych SAP HANA, by rozpocząć rozwój i testy w Microsoftowej chmurze Azure, włączając SAP S/4HANA. Od tamtej pory Microsoft i AWS rywalizują o jej cenę i wydajność. Rok później firma SAPPHIRE ogłosiła, że Google udostępnia klientom i partnerom SAP infrastrukturę chmurową do uruchomienia SAP HANA.

Przed przeniesieniem aplikacji SAP do publicznej chmury, należy zadać sobie kilka pytań:

 • Czy jesteś gotowy na chmurę?
 • Jaka jest prędkość rozwoju Twojej infrastruktury?
 • Jaki jest są Twoje przekonania co do chmury hybrydowej?

Dowiedz się więcej z artykułu Eamonna Colemana: https://www.suse.com/docrep/documents/3mqwgoiyy5/examining_public_cloud_for_sap_applications.PDF

Niezależnie od tego, co wybierzesz, przekonasz się, że SUSE Linux Enterprise dla aplikacji SAP, wiodący systemu operacyjny dla SAP, jest dostępny na żądanie we wszystkich trzech publicznych platformach chmurowych: AWS, Microsoft Azure i Google Compute Engine. Rozwiązania SUSE dla aplikacji SAP umożliwią klientom osiągnięcie wysokiego poziomu niezawodności, dostępności i bezpieczeństwa w skalowalnej infrastrukturze sieciowej.

3 ważne aktualizacje dla SUSE Linux Enteprise Server dla aplikacji SAP

Firma SUSE poinformowała o nowych certyfikatach i wsparciu dla SAP HANA i NetWeaver dla SUSE Linux Enterprise Server dla aplikacji SAP.

Aktualizacja 1.

W lipcu 2017 roku przedsiębiorstwo informatyczne SAP ogłosiło, że wsparcie dla SAP HANA 1.0 SPS12 zostało przedłużone o 2 lata. SPS12 to ostatni produkt SPS dla SAP HANA 1.0 z supportem dostępnym do maja 2021 roku.

Zmiana ta obejmuje także platformę sprzętową IBM POWER Big Endian (ppc64). Jeżeli więc niedawno wdrożyłeś SAP HANA na IBM Power System z SUSE Linux Enterprise Server dla aplikacji SAP 11 SP4, możesz go używać przez dodatkowe 2 lata, zanim rozpoczniesz migrację do SAP S/4HANA. Pamiętaj, że Red Hat Enterprise Linux (RHEL) nie jest dostępny dla serwerów IBM Power w wersji SAP HANA 1.0.

Koniec standardowej asysty technicznej dla SUSE Linux Enterprise Server dla aplikacji SAP 11 SP4 planowany jest na 31 marca 2019 roku. Long Termi Service Pack Support (LTSS) dla systemów x86-64 i POWER umożliwia świadczenie klientom wsparcia dla SLES do marca 2022 roku.

Odwiedź blog SAP https://blogs.saphana.com/2017/07/26/you-spoke-we-listened-updates-to-sap-hana-release-and-maintenance/

Aktualizacja 2.

SUSE współpracuje od ponad 3 lat z firmą IBM i SAP. Kooperacja pozwala dostarczać SAP HANA na procesorach POWER. W sierpniu 2015 roku IBM ogłosiło pierwszą wersję oprogramowania. Dwa lata później poinformowało, że system SUSE Linux Enterprise Server dla aplikacji SAP 12 SP2 dla SAP HANA 2.0 SPS2 został sprawdzony na platformie sprzętowej IBM POWER Little Endian (ppc64le).

Oto pełna lista SAP Notes dla SUSE Linux Enterprise Server dla aplikacji SAP dla SAP 2.0 na platformach x86-64 i ppc64le. Aby je otworzyć, musisz użyć swojego identyfikatora SAP S-id.

SUSE Linux Enterprise Server (SLES) dla aplikacji SAP 12 SP1 i 12 SP2.

Aktualizacja pozwala na wykorzystanie platformy POWER ze wszystkimi funkcjami SAP HANA dostępnymi dla systemów x86-64 i walidacją. Teraz możesz wdrożyć najnowsze, wydajne oprogramowanie SUSE Linux Enterprise Server dla aplikacji SAP 12 SP2 na wybranej platformie sprzętowej, przy pełnym wsparciu firmy SAP.

Aktualizacja 3.

W sierpniu 2017 roku system SUSE Linux Enterprise Server dla aplikacji SAP 12 dla x86-64 uzyskał certyfikat SAP NW-HA-LCU 7.40. Oznacza to, że funkcja wysokiej dostępności dostarczana z SUSE Linux Enterprise Server dla aplikacji SAP jest certyfikowana przez firmę SAP do zarządzania klastrami NetWaver. Certyfikacja serwerów IBM Power jest w toku i ma być dostępna jesienią 2017 roku. Przyznany certyfikat można zobaczyć w katalogu certyfikatów rozwiązań SAP: https://www.sap.com/dmc/exp/2013_09_adpd/enEN/search.html#search=NW-HA-CLU&recordid=93250000.

Zdalne szyfrowanie logów SAP HANA w SUSE Linux Enterprise Server 12 dla aplikacji SAP

Każdy pojedynczy obszar przetwarzania danych w SAP HANA jest niezwykle wrażliwy. Aby zminimalizować zagrożenia bezpieczeństwa, zawiera on wbudowaną funkcję szyfrującą zdecydowaną większość napływających danych, znanych jako woluminy, na dysku twardym serwera SAP HANA.

Jakkolwiek nie istnieje wygodny sposób szyfrowania logów. Logi rejestrują na bieżąco zmiany w bazie, są one używane do przywracania systemu w przypadku błędu bądź awarii. Można oczywiście używać standardowej technologii szyfrowania na poziomie urządzeń blokowych lub systemu plików. Wymaga to jednak ręcznego wprowadzenia klucza deszyfrującego przed uruchomieniem SAP HANA.

Aby ułatwić klientom SAP bezpośrednie szyfrowanie logów, SUSE Linux Enterprise Server dla aplikacji SAP udostępniła zdalną funkcję szyfrowania danych, która umożliwia szyfrowanie logów SAP HANA bezpośrednio na dysku twardym serwera.

By dowiedzieć się, jak uzyskać możliwości szyfrowania logów w woluminach danych przy użyciu funkcji zdalnego szyfrowania, zachęcamy do zapoznania się z artykułem Hannesa Kuehnemunda.

Firma SUSE udostępniła funkcję zdalnego szyfrowania centrum danych w listopadzie 2016 z dodatkiem SP 2 dla SLES for SAP 12. Nowa funkcja szyfrowania może zwiększyć bezpieczeństwo danych w wielu aplikacjach SAP lub nie-SAP.

Nowa wersja openSUSE Leap 42.3 już dostępna

Społecznościowa wersja linuksowej platformy systemowej SUSE Linux doczekała się kolejnej wersji. Zbiorowość projektu openSUSE upubliczniła openSUSE Leap 42.3. Coraz większa zgodność tego systemu z komercyjną dystrybucją SUSE Linux Enterprise 12 SP3 sprawia, że zadowoleni są zarówno członkowie społeczności Linuksowej, jak i użytkownicy biznesowi.

Fakt, iż za pół roku kończy się wsparcie techniczne dla Leap 42.2, jest sporą zachętą do uaktualnienia platformy do najnowszej wersji – 42.3. Należy wziąć pod uwagę również to, że proces aktualizacji jest bardzo łatwy.

Nowy Leap 42.3 zawiera ponad 10 tys. pakietów i oparty jest o jądro Linux 4.4 Long-Term-Support (LTS) z wydłużonym okresem asysty technicznej, znane z poprzedniej wersji systemu. Nadal wykorzystuje środowisko graficzne KDE 5.8 (LTS), lecz oferuje także GNOME 3.2 dostępne również w SLES. Nowo zaprojektowany kreator wyboru pulpitu daje możliwość wyboru sporej ilości dodatkowych pulpitów.

Profil instalacyjny przeznaczony na serwery wraz z funkcjami instalatora w trybie tekstowym sprawiają, że nowy openSUSE Leap 42.3 jest doskonale przystosowany do pracy na serwerach. Ponadto oferuje możliwość niekorzystania ze środowiska graficznego dzięki zastosowaniu wszystkich opcji instalatora YaST.

Administratorom przypadnie do gustu rozwiązanie nazwane Borg, dzięki któremu można tworzyć kopie zapasowe. Wykorzystanie skryptu instalacyjnego Borgmatic sprawiło, że jest ono łatwe w obsłudze. Pozwala na automatyczne codzienne tworzenie kopii zapasowych poprzez menedżera systemu oraz usługi systemd. Warto wspomnieć także o tym, że demon usług zabezpieczeń systemu Samba został zintegrowany z katalogiem Active Directory.

Zastosowanie Docker i Kubernetes oraz łatwa konfiguracja z Salt i Ansible sprawiają, że mikrousługi dostępne w platformie openSUSE są skalowalne i stale dostępne, a sam produkt zapewnia istotne narzędzia DevOps. Integracja SaltStack ze środowiskiem do tworzenia skryptów AutoYaST daje możliwość instalacji systemu i przekazania procesu konfiguracji do popularnego narzędzia zewnętrznego.

Obszerne biblioteki główne zawarte w openSUSE Leap 42.3 dają programistom i działom IT możliwość tworzenia i dostosowania oprogramowania do użytku komercyjnego. Dzięki oparciu Leap oraz SLE na tym samym jądrze, w Leap można łatwo tworzyć pakiety i wykorzystywać je w środowisku z SUSE Linux Enterprise oraz przyszłych jego wersjach.
Aktualizacje jądra oraz systemów graficznych pozwolą uruchomić platformę Leap na większej ilości sprzętu, który jest obecnie dostępny na rynku.

Nowy openSUSE Leap 42.3:

 • Odpowiada na potrzeby przedsiębiorstw: nowy Leap 42.3 oparty jest o dystrybucję SUSE Linux Enterprise i zawiera wiele pochodzących z niej pakietów. Ponadto Leap 42.3 posiada rozszerzoną asystę techniczną i gwarantuje dostęp do poprawek tworzonych zarówno przez społeczność openSUSE, jak i inżynierów firmy SUSE.
 • Jest gotowy do pracy na serwerze: nowa wersja openSUSE daje możliwość zainstalowania jej na serwerze. Pozwala na wykonywanie wszelkich istotnych zadań i nie wymaga przy tym uruchomienia środowiska graficznego. Ponadto obsługuje instalator w trybie tekstowym.
 • Umożliwia uruchamianie gier: na Leap 42.3 można uruchomić platformę Stream, dzięki której możliwe jest odpalanie gier, które nie są dostępne obecnie na Linuksa.
 • Zawiera aplikacje dla kreatywnych użytkowników: Leap 42.3 oferuje aplikacje: FreeCAD służącą do projektowania i przygotowywania elementów do druku 3D, gPhoto do obróbki zdjęć, Avogadro dla naukowców, a także GNU Health dla personelu służby zdrowia.

System openSUSE Leap 42.3 to wysoce wydajna i przydatna platforma społecznościowo-korporacyjna, o czym samemu można się przekonać, instalując ją. Plik instalacyjny do pobrania na stronie https://software.opensuse.org/. Przed wykonaniem instalacji lub aktualizacji zaleca się zapoznanie z informacjami o nowej wersji. Osoby aktualizujące platformę z wersji 42.2 do 42.3 mogą skorzystać z instrukcji dostępnych tutaj.

Więcej informacji na stronie https://www.opensuse.org/.