Ansible wspiera Dockera...

Ansible wspiera Dockera

Tysiące kontenerów szybko zastępują dotychczasową infrastrukturę IT na całym świecie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, Red Hat zaktualizował swój produkt do automatyzacji Ansible, który wspiera kontenery.

Nowe wydanie zawiera narzędzie docker-compose do budowania kontenerów, konfigurowania sieci, systemów operacyjnych czy infrastruktury za pomocą playbook’a. Dodatkowo, w celu poprawy jego ogólnej wydajności i zbierania dodatkowych metadanych dotyczących całego środowiska Docker, Red Hat przepisał istniejący moduł Dockera w Ansible 2.1.x

Todd Barr, dyrektor generalny Ansible w Red Hat stwierdził, że zarówno plik docker-compose i playbook Ansible’a są plikami YAML. Oznacza to, że ich składnia jest prawie identyczna. Zarówno Ansible, jak i narzędzie docker-compose są napisane w Pythonie. Dlatego zarówno docker-compose, jak i moduł Docker używają API klienta Docker-py. Zatem napisanie odpowiedniego narzędzia było tylko kwestią czasu.

Barr dodaje, że odkąd Red Hat nabył Ansible, jest to obecnie najszybciej rozwijający się framwework automatyzacji IT. Barr twierdzi, że aktualizacja do Ansible jest naturalnym uzupełnieniem platformy OpenShift, czyli Red Hatowego Platform-as-a-Service (PaaS) ściśle zintegrowanego z frameworkiem do zarządzania Kubernetes. Podstawową korzyścią jest to, że cokolwiek deweloper widzi w swoim środowisku, teraz z łatwością może być replikowane na pozostałej części przedsiębiorstwa z zachowaniem pełnej wierności kopiowanego kontenera. Ponadto Ansible playbook zapewnia organizacjom IT możliwość utrzymania kontroli nad wersjami kontenerów po wdrożeniu ich w dużej skali, a nie tylko w środowisku deweloperskim.

Dominacja Red Hat

Red Hat staje się dominującym graczem w zakresie platform używanych do uruchamiania kontenerów w środowiskach produkcyjnych. W rezultacie, wsparcie dla kontenerów Docker’a wewnątrz Ansible i OpenShift ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia tego celu.

Wiele zespołów IT wdraża automatyzację z pewnymi obawami. Jednym z powodów jest brak wglądu w to, co zostało zautomatyzowane oraz strachu o to, że wykorzystując te narzędzia, mogą stracić pracę. Jednak dzięki wdrożeniu automatyzacji praca administratorów staje się bardziej komfortowa. Większy problem stanowi bariera psychologiczna: co może się zdarzyć i jak to odwrócić za pomocą playbook’a w przypadku błędów/problemów. Automatyzacja IT jest wielkim dobrem – kiedy sprawy idą dobrze. Jednak, gdy coś pójdzie nie tak, bez odpowiedniego poziomu kontroli i równowagi błąd automatyzacji może spowodować w całym przedsiębiorstwie tak duże problemy, że możemy je spokojnie nazwać „katastrofą”.

Pomimo tych obaw, organizacje IT wiedzą, że zarządzanie masą kontenerów bez wykorzystania framework’ów do automatyzacji jest po prostu niemożliwe. Dlatego już dziś zainteresuj się nowym Ansible.