24. krok w podróży, czyli nowa Fedora...

24. krok w podróży, czyli nowa Fedora

21 czerwca udostępniona została do pobrania najnowsza wersja systemu Fedora. Jak już informowaliśmy w anonsie o wersji 23, system obejmuje trzy osobne gałęzie: Workstation, Server i Cloud.

Workstation

W Worstation znajdziemy między innymi Gnome 3.20 z licznymi usprawnieniami. Przykładowo: łatwiejsza konfiguracja urządzeń wejściowych i drukarek oraz ulepszona obsługa Flatpak. Flatpak to nowy, niezależny od dystrybucji format pakowania i rozpowszechniania desktopowych aplikacji dla Linuksa. Najważniejszymi celami Flatpak są: utworzenie jednego pliku instalacyjnego, który może być wykorzystywany przez użytkowników różnych dystrybucji oraz uruchamianie aplikacji w otoczeniu możliwie najbardziej izolowanym od reszty systemu. Praktyczną korzyścią dla użytkownika jest możliwość uruchamiania aplikacji bez względu na aktualnie stosowaną wersję systemu Fedora.

Poza Fedorą z technologii tej korzystają również inne dystrybucje: Arch, Mageia, openSUSE (pod pierwotną nazwą xdg-app). Dostępne są również repozytoria Flatpak dla Debiana i Ubuntu.

Server

Edycja serwerowa jest bardziej modułowa i na ten kierunek kładziony będzie nacisk w kolejnych wersjach. Ważną zmianą jest implementacja FreeIPA 4.3 – narzędzia do zarządzania bezpieczeństwem informacji. Nowa wersja upraszcza tworzenie repliki i poprawia zarządzanie replikacją.

Cloud

Fedora jest na dobrej drodze by zostać najlepszą platformą dla skonteneryzowanych aplikacji – od podstawowych obrazów kontenerów, do w pełni funkcjonalnych PaaS, aby je uruchamiać i nimi zarządzać. Ponieważ udostępniamy OpenShift Origin – PaaS oparty na Kubernetes – projekcie orkiestracji kontenerów klasy produkcyjnej – zarządzanie kontenerami staje się przyjazne dla administratorów, a deweloperzy mogą łatwo budować aplikacje dla kontenerów.

Inne obrazy i architektury

Fedora Spins and Labs to inne wersje Fedora 24 przystosowane do specyficznych potrzeb użytkowników. Obejmują na przykład obrazy wyposażone w KDE Plasma, Xfce, LXDE, Mate-Compiz, czy Cinnamon, ale oparte oczywiście na tym samym rdzeniu Fedora 24. Dostępne są również wersje dla ARM/AArch64, Power64 (ppc64, ppc64le) i s390x. Przygotowane są również pakiety [Labs] wraz z bogatym specjalizowanym oprogramowaniem: Astronomy, Design Suite, Games, Robotics Suite, Scientific i Security Labs.

Upgrade

Plugin DNF – umożliwia łatwy upgrade z wersji 23 – https://fedoraproject.org/wiki/DNF_system_upgrade

Jeśli chcesz wypróbować nową wersję – skorzystaj z linku: https://getfedora.org/